AKO SA PRIPRAVIŤ NA ROLU CEO?

Stať sa CEO je snom mnohých ambicióznych manažérov. Ale čo to vlastne obnáša a ako sa na túto náročnú, ale aj mimoriadne prestížnu pozíciu pripraviť?

Experti McKinsey Carolyn Dewar a Vik Malhotra ponúkajú rady od najlepších CEO na svete, ako sa prepracovať na vrchol. Tu je 5 kľúčových tipov:
(originál podcast: Four steps to becoming a high-potential CEO candidate 😁)

 1. Zhodnoťte svoju motiváciu a očakávania.
  Byť CEO nie je len o prestíži a moci. Je to o 24/7 práci, obrovskom tlaku a zodpovednosti za stovky ľudí. Predtým, ako sa pustíte po tejto ceste, uistite sa, že ste na to psychicky aj fyzicky pripravení.
 2. Rozšírte svoju perspektívu a zvážte dosiahnuté výsledky.
  Je potrebné vyjsť zo svojej komfortnej zóny a prijímať výzvy, ktoré vám pomôžu budovať novú rozšírenú perspektívu. Buďte viditeľný. Zapojte sa do strategických diskusií, budujte si sieť kontaktov a hľadajte príležitosti na rast.
 3. Stavajte na pokore.
  Žiadny človek nie je dokonalý. Buďte úprimní k svojim silným a slabým stránkam a kontinuálne pracujte na ich rozvoji. Nebojte sa požiadať o pomoc a spätnú väzbu.
 4. Pochopte proces výberu.
  Proces výberu CEO sa môže líšiť, ale zvyčajne zahŕňa rozhovory s predstavenstvom a prezentáciu vašej vízie pre spoločnosť. Dôkladne sa na tento proces pripravte a buďte sebavedomí.
 5. Buďte sami sebou.
  Nesnažte sa kopírovať iných CEO. Buďte autentickí a ukážte svoje jedinečné kvality a zručnosti.

Viac ako štvrťstoročie som v pozícii CEO riadil rôzne spoločnosti. Bolo to náročné, vyčerpávajúce ale zároveň veľmi uspokojujúce.

Aké sú vaše tipy na to, ako sa stať úspešným CEO?