
Aký je rozdiel medzi terapeutom, konzultantom, koučom a mentorom? Všetky tieto metódy patria do oblasti rozvoja a všetky sa pre rozvoj tiež používajú – terapia v pracovnom prostredí trochu menej, a ak áno, tak skôr skryto (vďaka spoločenským predsudkom). Avšak všetky metódy môžu byť účinné a relevantné, je len dôležité vedieť, k čomu ktorú z nich najlepšie použiť. Dobrí manažéri využívajú pre rozvoj svoj i svojich podriadených najčastejšie kombináciu všetkých – podľa toho, čo im môže v danú chvíľu priniesť najväčší efekt. Nasledujúci príklad názorne ukazuje rozdiely medzi týmito metódami:
Ak si najmete …
? … terapeuta, aby vás naučil jazdiť na bicykli:
Terapeut vám pomôže odhaliť aké máte zábrany v tom, aby ste si na bicykel vôbec sadli. Rozoberie s vami minulosť, nájde spojitosť medzi vašimi doterajšími skúsenosťami a jazdou na bicykli a zistí aká vaša frustrácia z toho môžu prameniť. Terapeut vám pomôže odbúrať veľké obavy, odstrániť bloky a začať si viac veriť ešte predtým, než ku konkrétnej výučbe dôjde. Terapia je vhodná pre tých klientov, ktorí potrebujú najskôr vyriešiť nejakú nepríjemnú udalosť z minulosti, ktorá by im v jazde na bicykli bránila (napr. predchádzajúci škaredý pád, smrť kamaráta pri jazde na bicykli, príliš úzkostliví rodičia, a pod.)
Čo terapeut najpravdepodobnejšie povie hneď v úvode: „Máte nejaké zábrany, prečo by ste sa na bicykli nemohli alebo nechceli naučiť jazdiť?“
? … konzultanta, aby vás naučil jazdiť na bicykli:
Konzultant vám prinesie nádherný manuál s presným popisom ako na bicykli jazdia špičkoví pretekári, napríklad Lance Armstrong. O cyklistike sa dozviete takmer všetko, dostanete katalóg najnovších schém, modelov bicyklov a ďalšieho vybavenia. Konzultant predstavuje „best practice“, jeho úlohou je oboznámiť vás s tým, čo je v danom odbore špičkou. Potom, čo vás s cyklistikou aj bicyklom podrobne zoznámi, nechá vás, aby ste si sami jazdu vyskúšali. Dobrý konzultant sa potom vráti za niekoľko týždňov alebo mesiacov, aby zistil ako ste medzitým uspeli. Konzultácie sa hodia tam, kde nám chýbajú znalosti a chceme sa zoznámiť s tým najlepším, čo sa na trhu práve nachádza.
Čo konzultant najpravdepodobnejšie povie hneď v úvode: „So mnou môžete vyhrať Tour de France!“
? … mentora, aby vás naučil jazdiť na bicykli:
Mentor vás podrobne zoznámi s vlastnými skúsenosťami, keď sa na bicykli kedysi učil jazdiť on. Popíše vám ako nasadal, čo robil, kde všade spadol a čo všetko musel podniknúť, než sa na bicykli správne udržal. Mentor zaisťuje prenos svojich konkrétnych skúseností z praxe niekomu inému. Výhodou mentora býva fakt, že je človekom, ktorý má danú vec vyskúšanú a funguje mu. Nevýhodou môže byť lipnutie na presnom dodržiavaní postupu aj v prípade, že klientove podmienky nie sú úplne identické. Mentoring teda využijeme najlepšie vtedy, ak potrebujeme „profíka z praxe“ a môžeme si vybrať takého človeka, ktorého skúsenosti budeme môcť čo najlepšie skopírovať, a tak ich plne využiť.
Čo mentor najpravdepodobnejšie povie hneď v úvode: „Je dôležité, aby ste ma teraz dobre počúvali a riadili sa presne mojimi pokynmi.“
? … kouča, aby vás naučil jazdiť na bicykli:
Ak si to budete želať, kouč vám pridrží sedlo a počas prvej minúty vás nechá nasadnúť. Bude spolu s vami pevne presvedčený o tom, že to dozaista čoskoro zvládnete, bude vás povzbudzovať a ak bude treba, ochotne pobeží pre prídavné kolieska. To že on sám nikdy na bicykli nesedel, sa možno nedozviete ani potom, čo veselo svištíte k obzoru, zatiaľ čo on udýchaný zostane stáť pri ceste s prídavnými kolieskami v ruke.
Čo kouč najpravdepodobnejšie povie hneď v úvode: „Prečo sa chcete naučiť jazdiť na bicykli?“
Barton, materiály CEMI.