Keď sa varia žaby v tíme

Existuje jeden vedecký experiment z 19. storočia. Vedci zistili, že keď vložili žabu do hrnca s vriacou vodou, okamžite vyskočila. Naopak, keď vložili žabu do studenej vody a postupne zvyšovali teplotu až k varu, žaba sa uvarila na smrť. Nechutné🤨.
Predpoklad je ten, že zmena teploty je taká pomalá, že si žaba neuvedomí, že ju varia. Aj keď sú výsledky experimentu spochybňované, je to dobrá metafora pre firemné kultúry.

Často sa do tímov nepozorovane vkráda nedostatok dôvery a angažovanosti. Ani necítime, ako prichádza. Len vieme, že niečo nie je v poriadku. Často si nie sme istí, čo s tým máme robiť. Ani si nie sme istí, či je našou prácou niečo s tým robiť.

Je úplne jedno či ste člen alebo líder tímu.
Keď vám niečo smrdí, konajte. Urobte niečo. Aj keď to nie je v popise vašej práce, je to vaša práca, váš tím.

Ak si nie ste istí, čo robiť, skúste úprimný rozhovor s ostatnými „žabami v hrnci“. Je to vaša práca, váš tím.

Ako člen tímu ste rovnako zodpovední za budovanie dôvery v tíme ako ostatní – aj keď to znamená priznať si nedostatok dôvery, ktorú k druhým cítite. To si vyžaduje odvahu. Je to vaša práca, váš tím.

Ak si nemyslíte, že váš šéf je ochotný počúvať, skúste to znova. Skúste iný spôsob, ako sa s ním rozprávať. Nájdite niekoho iného, kto vám pomôže. Je to vaša práca, váš tím.

Naučte sa viesť náročné rozhovory, ktoré obnovia dôveru, keď sa naruší. To si vyžaduje autenticitu a zodpovednosť. Je to vaša práca, váš tím.

V opačnom prípade sa uvaríte🤨.

P.S.: Deje sa vám niečo podobné, skontaktujme sa.