Veľkú noc som bol u dcéry, ktorá žije v Edinburghu. Jeden deň sme všetci aj s vnúčatami absolvovali výstup na vrchol kopca nad mestom.
Tu sa nám podarilo stretnúť turistov zo Slovenska, tak sme trocha pomudrovali o živote v tomto meste.
Chalani z Hodruše (teda ak 53 rokov sú stále chalani😁) boli zvedaví, ako sa tam žije, mali dojem, že je to celkom drahé mesto.
Ak zoberiete prvý dojem, cesta z letiska do centra cca 5,5 £ respektíve 8,5 £ spiatočný a porovnáte ceny v reštauráciách, tak ten dojem sedí.
Moja dcéra tu žije už niekoľko rokov, tak to porovnanie bolo o kúsok objektívnejšie, presnejšie.
Doprava je tu isto drahšia. Cesta v autobuse po meste je rovnako jednoduchá ako v Bratislave, stačí ak priložíte bankovú kartu. Denný lístok je tu porovnateľný 4,8 £, v Bratislave 4 € (jednorazový vychádza dvojnásobok ako v BA). Cesta vlakom je však podstatne drahšia.
Ceny v reštauráciách sú vyššie ako na Slovensku. Ale asi neexistuje vyspelá krajina (okrem Čiech), kde by ceny v reštauráciách boli podobné ako u nás.
Ceny bytov sú tu lacnejšie ako v Bratislave, na druhej strane energie vyššie.
Potraviny veľmi porovnateľné.
To čo je iné, je kvalita života a celkovo vyspelosť, kultúra.
Možno zopár bodov, kde by sme sa mohli inšpirovať.
➡️ Turistický manažment: Edinburgh je známy svojím prístupom k manažovaniu udržateľného cestovného ruchu a zároveň zachovávaniu autenticity miesta.
➡️ Vzdelávanie a výskum: toto mesto je domovom viacerých svetovo uznávaných univerzít a výskumných centier
➡️ Udržateľnosť a zelené riešenia: Edinburgh sa snaží byť ekologickejším mestom a má ambície stať sa nízkouhlíkovým mestom do roku 2030. (Neporovnateľne viac funkčných parkov a zelene)
➡️ Historická obnova: mesto s bohatou históriou, ktoré sa dokázalo efektívne zamerať na odbornú obnovu svojich historických budov, čo prispieva k atraktivite života v meste.
Toľko mudrovanie s chalanmi 😉 na vrchole kopca nad mestom.
Martin