Prvá dáma:
„Myslím si, že porady nemajú zmysel. Každý len mudruje a na konci aj tak zistia, že som mala pravdu. Nikto ma nepočúva alebo si len hovorí to svoje. Naposledy mi kolegyňa povedala, že sa do projektu nezapojí, pretože v ňom nevidí zmysel. Neskutočné! Ak chcem, aby to bolo urobené správne, musím si to urobiť sama. Každý sa ponáhľa domov a do práce chodia asi len pre výplatu. Viem, že to robím správne, len nechápem, prečo to musím robiť sama.“
Druhá dáma:
„Snažím sa zapojiť všetkých, ale nie som si istá, či to robím správne. Chcela by som vedieť, ako o tom rozmýšľajú a aké pocity majú z našich projektov. Je nás takmer 40, ale dvaja alebo traja sa takmer nezapájajú. Asi to nie je správne, však? Veľmi ma mrzí, keď vidím, že nedokážem nadchnúť všetkých. Nie je to všetko tip-top, ale som hrdá na to, čo sme už dosiahli. Potrebovala by som s niekým konzultovať rozhodnutia, pretože si nie som istá, či je to správne. Aký by mal byť líder? Robím to správne?“
❓Je lepšie mať veľké alebo malé?
Veľké ego môže dodávať sebavedomie a odvahu presadzovať svoje vízie. Avšak zároveň môže brániť v počúvaní iných, prijímaní spätnej väzby a spolupráci. Naopak, menšie ego nás robí otvorenejšími, podporuje tímového ducha a ochotu učiť sa od ostatných. Môže však spôsobiť pochybnosti a nedostatok presvedčenia v rozhodovaní.
Ego môže byť spojencom aj prekážkou. Kľúčom je vedieť ho správne nasmerovať tak, aby sme ovládali my jeho, nie ono nás.